مقام معظم رهبری :
شخص محترم رئیس قوه قضائیه، جناب آقای آملی، که بحمد الله از لحاظ فکر
و علم و نشاط کار و ابتکار و بسیاری ازخصوصیات مهم در مدیران کلان، برجسته
هستند.

تعداد بازدید: ۱۱۷۰
آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره ظرفیت های انقلاب اسلامی، در جمع مردم قائمشهر گفت: انقلاب اسلامی با انقلاب کمونیستی و لیبرال دموکراسی از این جهت تشابه دارد که بر مبنای فکر و اندیشه ایجاد شده است؛ اما در میان این انقلاب ها که پشتوانه فکری دارند، انقلاب اسلامی خصیصه دیگری دارد و آن این است که انقلاب ما براساس معارف قرآن و تعالیم انبیاست.
کد خبر: ۹۶
21 February 2016     -     ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۰ تاریخ انتشار :
آیت‌الله آملی لاریجانی مبانی فکری و ارزشی انقلاب اسلامی را در جمع مردم قائمشهر تبیین کردبه گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد انتخاباتی آیت الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه امروز (یکشنبه) طی سخنانی در جمع مردم متدین و شهید پرور قائمشهر با بیان اینکه نظام های سیاسی در دنیا دارای پشتوانه فکری هستند، اظهار کرد: انقلاب های رنگین و مخملین که اخیرا در برخی نقاط دنیا بوقوع پیوست، از لحاظ فکری بنیان چندانی نداشته و ندارند و در آنها یک عده ای جمع می شوند و با فشار کشورهای خارجی، نظامی را عوض می کنند.

ایشان با اشاره ظرفیت های انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی با انقلاب کمونیستی و لیبرال دموکراسی از این جهت تشابه دارد که بر مبنای فکر و اندیشه ایجاد شده است؛ اما در میان این انقلاب ها که پشتوانه فکری دارند، انقلاب اسلامی خصیصه دیگری دارد و آن این است که انقلاب اسلامی براساس معارف قرآن و تعالیم انبیاست.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی موجب شد نظام مردم سالاری دینی در کشور تحقق یابد، تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی هم به حضور مردم در صحنه و هم به بعد معنوی و ارزشی تاکید دارد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به فروپاشی نظام های کمونیستی با وجود تمام شعارها و پشتوانه های فکری که داشتند، تصریح کرد: انقلاب اسلامی با تمام فشارهایی که در طول 37 سال تحمل کرد، استوارتر باقی ماند و امروز نظام جمهوری اسلامی از هر زمانی دیگری قدرتمندتر و با صلابت تر است.

ایشان پیشرفت های دانشمندان ایران اسلامی در رشته های مختلف علمی را غیر قابل انکار دانست و گفت: میزان مقالاتی که از دانشمندان ایران اسلامی در مجلات معتبر علمی دنیا چاپ می شود، فزاینده است و دانشمندان در رشته های مختلف علمی نظیر مهندسی، هسته ای، نانو تکنولوژی، علوم انسانی و توانمندی های نظامی به پیشرفت های زیادی دست یافته اند .

آیت الله آملی لاریجانی با طرح این سوال که چه خصیصه ای باعث این همه اقتدار و نشاط جمهوری اسلامی شده است؟ گفت: اگر چه از لحاظ عملی حضور مردم در صحنه یک عامل موثر برای اقتدار نظام است، اما از حیث ایدئولوژیک آنچه باعث اقتدار و نشاط این انقلاب شده است، مسئله اتکا به مبانی وحیانی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نظام هایی که برخلاف فطرت انسان بودند، آرام آرام صحنه را خالی کردند، به نگاه نظام های مارکسیستی به مساله مالکیت اشاره کرد و گفت: در اسلام مالکیت با قیود و شرایطی  شناخته شده است؛ اما دولتهای مارکسیستی مالکیت را نفی می کردند و این نظر افراطی آنها موجب شد تولیدات کارخانه های آنها افت پیدا کند و در نهایت نظام های سیاسی آنها فروپاشید.

ایشان ادامه داد: در اوایل انقلاب یک عده تندرو با پیروی از مارکسیست ها، حرف هایی می زدند که امام (ره) براساس احکام شرعی با آنها مخالفت کردند؛ چرا که اسلام به عنوان یک امر مفروض مسئله مالکیت را به نحو مشروط پذیرفته است؛ به این معنا که فردِ مالک، باید خمس و زکات مال خود را بپردازد و این مال را از راه حلال کسب کرده باشد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه نظام های لیبرال دموکراسی نیز به سبب نوع نگاه به انسان و نوع نگاه به احکام الهی به سرنوشت نظام های کمونیستی دچار خواهند شد، اظهار کرد: امروز مغرب زمین بشر را خالی از معنا کرده است و سرگشتگی در عالم معنا، معضل امروز دنیای غرب است و بسیاری از ناراحتی های روحی و روانی ناشی از نداشتن پشتوانه معنوی است.

رئیس قوه قضاییه تفاوت انقلاب اسلامی با سایر انقلابها را  اتکا به معارف و ارزش های الهی دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی هنوز ظرفیت های خود را نشان نداده است و یکی از زمینه هایی که انقلاب اسلامی می تواند پیام آن را برساند، فقدان معنویت در مغرب زمین است.

ایشان در ادامه با بیان اینکه ما از دو جهت  در رابطه با نظام جمهوری اسلامی وظیفه داریم، گفت: حفظ نظام جمهوری اسلامی از این جهت که پرچمدار و ملتزم معارف اهلبیت(ع) در دنیاست و همچنین گسترش باطن نظام جمهوری اسلامی و بمنصه ظهور رساندن ظرفیت ها و ارزش های این نظام از جمله وظایف ماست.

آیت الله آملی لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: زمانی برخی روشنفکران تشکیک ایجاد می کردند که فهم قرآن در گرو معارف خاص است که البته پاسخ این حرف ها  از لحاظ فلسفی و کلامی داده شده؛ اما باید توجه داشت که عده ای با حرف های فریبنده می خواهند دست ما را از معدن وحی و معارف کوتاه کنند و ما باید به هوش باشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: