مقام معظم رهبری :
شخص محترم رئیس قوه قضائیه، جناب آقای آملی، که بحمد الله از لحاظ فکر
و علم و نشاط کار و ابتکار و بسیاری ازخصوصیات مهم در مدیران کلان، برجسته
هستند.

تعداد بازدید: ۱۱۲۷
توافق هسته ای، موضوعی است که می‌توان از آن بعنوان شاخص بصیرت مسئولان و نخبگان نام برد. ذوق‌زدگی در قبال این توافق محدود، تلقی از آن بعنوان حل کننده همه مشکلات کشور، قلمداد کردن آن بعنوان آشتی بین ایران اسلامی و ابرقدرت‌های جهانخوارِ ظالم، همه و همه در برابر این اندیشه که "برجام" توافقی است که نقاط قوت آن را باید در کنار نقاط ضعفش دید و بدون اعتماد به دشمن، از فرصت‌های آن سود برد، قرار می‌گیرد؛ اندیشه‌ای که برآمده از نگاه رهبر معظم انقلاب به مقوله توافق هسته‌ای است و دیدگاه‌های حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی نیز به تبعیت از ایشان، بر این اساس استوار است. بخش‌هایی از این دیدگاه‌ها را برای آگاهی علاقه‌مندان انتشار می‌دهیم.
کد خبر: ۴۳
13 February 2016     -     ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۰ تاریخ انتشار :
* نحوه رفتار غربي‌ها نشان مي‌دهد كه آنها به بهانه مذاكرات هسته‌اي به دنبال فشار بيشتر بر ايران هستند، اما تيم مذاكره‌كننده ايراني پيشنهادهاي بسيار مثبت و عقلاني به آنان ارائه نمود.
                                                 جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ 21/1/ 92
* القاي برخي رسانه هاي غربي درباره عقب‌نشيني و يا چرخش و نرمش ايران را نادرست و كذب است.... ملت ايران در جريان غني‌سازي و استفاده از انرژي هسته‌اي حق خود را مي‌خواهد و از حق خود عقب نخواهد نشست و شرايط روزهاي اخير نشانگر پايبندي ملت و نظام اسلامي ايران به خواسته‌هاي خود و عقب‌نشيني غربي‌هاست چرا كه اهداف ملت ايران عوض نشده و گرچه ممكن است تاكتيك‌ها عوض شوند اما هيچ‌كس نمي‌تواند و حق ندارد از حقوق هسته‌اي ملت كوتاه بيايد و اميدواريم با رفتار معقول كشورهاي غربي موانع پيش روي مذاكرات برداشته شود.
                                                     جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ3/8/92
* جهاتی از توافق ایران و گروه 1+5 که نشان‌دهنده ایستادگی بر روی حقوق هسته‌ای ملت ایران است، جای تشکر دارد و انتظار از مذاکره‌کنندگان ایرانی که به تعبیر مقام معظم رهبری فرزندان این مرز و بوم و انقلاب هستند نیز همین بود.... نباید «حیات و ممات کشور» را به این توافق گره زد... البته مشخص است تحریم‌ها، فی الجمله آثاری نسبت به وضع اقتصادی کشور داشت و امید است که توافق‌ها وضع را بهتر کند، اما کشور و ملت ما ارزش‌های حیاتی خود را به این فراز و نشیب‌ها نمی‌فروشد و نباید تصور کرد که اگر تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کرد مسیر کشور در پیگیری ارزشهای والا و اهداف مقدس جمهوری اسلامی، عوض می‌شد.
                                                     جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ 6/9/92
* راه حل مشکلات اقتصادی خودباوری و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی است اما برخی این مسایل را به مذاکرات هسته‌ای گره می زنند... بحث مذاکرات هسته‌ای باید در چارچوب مصالح نظام و مردم و رعایت خطوط قرمز پیش برود.... نباید مسایل اقتصادی را به مذاکرات هسته‌ای گره زد چرا که کشور ما کشوری غنی با منابعی سرشار و جوانان و نخبگانی پرتلاش است که می تواند با اتکا به این منابع طبیعی و سرمایه عظیم انسانی راه خود را ادامه دهد و از تحریم‌ها و توطئه‌های اقتصادی دشمن نهراسد... گره زدن مسایل اقتصادی به مذاکرات هسته‌ای نوعی اطمینان بخشی به دشمن است و مسئولان و اهل قلم در رسانه‌ها باید مراقب باشند که با بحث‌های یأس برانگیز خود به توطئه‌های دشمنان دامن نزنند.
جلسه مسوولان عالی قضایی مورخ 17/10/93
* نگاه زورگویانه غرب بویژه آمریکا در تمام مراحل و مسیر مذاکرات وجود داشته است؛ چنانکه در برخی مراحل می گفتند 500 سانتریفیوژ داشته باشید بعد می گفتند هزار یا دو هزار سانتریفیوژ داشته باشید و متأسفانه برخی ها در داخل نیز با این زورگویی غربی ها همراه می شدند که این اشتباه بزرگی است.... کشور ایران مانند تمام کشورهای در حال توسعه  به انواع مختلف انرژی نیاز دارد و البته دستیابی به این انرژی زمان بر است ... ایران در مسیر توسعه است و در این مسیر به طور فزاينده‌اي به انرژی برق نیاز دارد و از اين رهگذر نيازمند بكارگيري همه امكانات از جمله انرژي هسته‌اي است و این نیاز واقعی را نباید انکار کرد و گول حرف های ساده اندیشان را خورد.... عقب نشینی از حقوق هسته ای ملت در واقع عقب نشینی از عزت و استقلال ملت ایران است و کاستن از تعداد سانتریفیوژها در واقع تنها یک عقب نشینی مادی نیست بلکه آثار معنوی زیادی دارد که مربوط به عزت، بزرگی، استقلال و خودباوري ملت ایران می‌شود.... پذيرش زياده‌خواهي غربي‌ها در واقع لگدمال کردن عزت یک ملت و زدودن خودباوری آنان است و مثل این می ماند که کشوری بیگانه بخواهد چند کیلومتر مربع از خاک یک کشور را اشغال کند و عده ای در داخل آن کشور بگویند که چندکیلومتر در مقابل میلیونها كيلومتر مربع که مسئله ای نیست پس بهتر است آن چندکیلومتر را بدهیم تا بروند در حالی که طرح چنین مسئله ای به هم ریختن هویت و استقلال ملت و زدودن روح خودباوري او است و کمتر انسان آزاده‌اي آن را می پذیرد.
با قدردانی از تیم مذاکره کننده که مذاکرات را تا این مرحله رسانده  و رئيس جمهور محترم كه بر اين مسائل نظارت مي‌كند ... از این پس نیز مراحل دشواری در مذاکرات در پیش است که این مراحل نیز ان‌شاءالله با ایستادگی ملت و مدیریت مسئولان طی خواهد شد و ملت ایران با عزت و اقتدار بیش از پیش به سمت استقلال و پیشرفت گام برخواهد داشت.... البته ایستادگی و مقاومت منافاتی با تعامل و گفتگوي منطقي و مدیریت صحنه مذاکرات و حتي انعطاف در برخي امور ندارد... تولید سوخت برای تأمين انرژی هسته ای مسئله مهمی است چرا که ما را از دیگران بی نیاز می‌کند و مانع از این می شود که قدرت های بزرگ هر زمان خواستند به ما سوخت بدهند و هر وقت اراده کرده اند سوخت راکتورهای ما را قطع کنند.
                                                     جلسه مسوولان  عالی قضایی مورخ 5/9/93
* نباید در گفتگوها به طرف مقابل آدرس غلط داده شود و قرار نیست که مذاکرات هسته‌ای با تحریم‌ها و موضوعات سیاسی داخلی پیوند بخورد... درست است که تحریم‌ها به کشور فشار وارد می‌کند و کسی منکر آن نیست؛ اما این فشارها نمی‌تواند صلابت و عزت مردم ایران را خدشه‌دار کند... جناح‌های سیاسی کشور ممکن است با یکدیگر اختلاف‌نظر و سلیقه داشته باشند اما بر سر مصالح کشور معامله نمی‌کنند.
                                              جلسه مسوولان عالی قضایی مورخ 9/7/93                
* در مذاکرات هسته‌ای باید خطوط قرمز که همان مصالح کشور است، رعایت شود. رعایت مصالح به این معناست که جوانان کشور بتوانند بدون هیچ محدودیتی دانش هسته‌ای صلح آمیز را به پیش ببرند وارتقا دهند ونیز هیچ مانعی نباید در برابر استفاده از توانمندی‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشور به وجود آید. ... راهکار مقابله با تحریم‌ها را عمل به خواست مقام معظم رهبری مبنی بر در دستور کار قرار گرفتن اقتصاد مقاومتی است... در برابر تحریم ها باید بر توانمندی‌های داخلی خود اتکا کنیم و در کنار آن صبر و پایداری هم لازم است . البته مردم ما نشان داده اند اهل پایداری و صبر هستند و مسئولان نیز باید با مدیریت صحیح به وظایف خود در قبال مردم عمل کنند .
                                                   جلسه مسوولان عالی قضایی مورخ 1/5/93
* همانطور که مکرر گفته شده است مقام معظم رهبری، دیگر مسئولان جمهوری اسلامی و مردم از مذاکره کنندگان حمایت می‌کنند و آنان باید به این حمایت دلگرم باشند، اما باید توجه کرد مذاکره چارچوب‌ها و خطوط قرمزی دارد. ...هم مقام معظم رهبری خطوط قرمز را ترسیم کرده‌اند و هم عقل و منطق رعایت چارچوب‌هایی را اقتضا می‌کند.... عقب‌نشینی از دستاوردها و پیشرفت‌های دانشمندان هسته‌ای کشور عقلایی نیست و همچنین دانشمندان هسته‌ای نباید در زمینه تحقیقات محدود بشوند. زماني كه دانشمندان هسته‌اي كشور امكان غني‌سازي را براي مردم اين مرز و بوم فراهم آورده‌اند، معنا ندارد در مقام تأمين نيازهايمان دست حاجت به سوي ديگران دراز كنيم. تيم مذاكره كننده بايد از حقوق ملت در تأمين نيازهايش دفاع كند.... در مذاکرات باید موضوع رفع تحریم‌ها به صورت جدی دنبال شود... قابل قبول نیست که بگویند بخشی از تحریم‌ها را تعلیق می‌کنیم و بعد حقوق بشر یا توانمندی موشکی کشور را بعنوان موضوعات جدید مطرح کنند؛ این نوعی بازیگری است. ... مقام معظم رهبری که عالی‌ترین مقام حاکمیتی در جمهوری اسلامی است و صاحب مقام افتاء است، به صراحت فرمودند که ساخت و به کارگیری سلاح هسته‌ای را جایز نمی‌شماریم و این بزرگترین تضمین است..... نتیجه مذاکرات نباید به گونه‌ای باشد که خودباوری دانشمندان و عزت مردم ضربه ببیند.
جلسه مسوولان عالی قضایی مورخ21/8/93
* ما به صورت مکرر حمایت خود را از تیم مذاکره کننده اعلام کرده ایم و اکنون نیز می خواهیم که مسئولان مذاکره کننده متناسب با سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و نظام اسلامی قدمی از حقوق ملت، عقب ننشينند و بدانند که در راه استقامت و پايداري بر حقوق ملت، حمايت يك ملت بزرگ پشتيبان آنان است.... باید در روند مذاکرات درباره تحریم ها طوری برنامه‌ریزی و تأکید شود که هیچگونه تحریم جدیدی به بهانه‌های جدید علیه ملت ایران شکل نگیرد و طوری نشود که امروز تحریم‌ها را بردارند و فردا دوباره مثلاً به بهانه موشک های بالستیک و یا بهانه‌های  حقوق بشري تحریم‌های جدیدی اعمال کنند.
                                                جلسه مسوولان عالی قضایی مورخ 28/8/93
* متأسفانه برخی ها از طریق رسانه ها به صورت آگاهانه يا از روی جهل همصدا با دشمنان، حق طبیعی و مسلم ایران در دستیبابی به دانش هسته ای را زیر سوال می برند و ضرورت های دستیابی به این دانش مهم را نادیده می گیرند و اصل آن را نيز بي‌اهميت مي‌دانند.
اگردستیابی به دانش انرژی هسته ای چندان مهم نیست و دستاوردی برای ملت ایران ندارد پس چرا غربی ها به صورت همه جانبه در مقابل دستیابی ما به این دانش ایستاده اند و انواع تحریم ها و توطئه ها را به کار گرفته اند؟... ضرورت دستیابی به این دانش مهم بر کمتر کسی پوشیده است و مسئله روشن این است که عده ای می خواهند همصدا با دشمنان ایران در روند مذاکرات خدشه وارد کنند و ساز مخالف بزنند اما توصيه ما به تیم مذاکره کننده این است که به پشتوانه حمایت همه جانبه مردم و مسئولان به کار خود با دقت و صلابت ادامه دهند و قدمی از حقوق هسته ای ملت عقب نشینی نکنند.
                                           
      جلسه مسوولان عالی قضایی مورخ3/10/93
* با تأکید بر لزوم حمایت همدلانه از تیم مذاکره کننده و در عین حال نظارت دقیق بر عملکرد این تیم از سوی مردم و مسئولان از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی .... عزت، امنیت و اقتدار مردم با هیچ چیز قابل مقایسه و معارضه نیست و تیم مذاکره کننده نیز که فرزندان این ملت هستند به خوبی به این مسئله واقفند و باید مراقب فریبکاری و زیاده خواهی دشمن باشند.
جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ 6/3/94
* در مسیر مذاکرات هسته ای و توافق صورت گرفته و تأیید مشروط برجام کار بزرگی انجام گرفت و باید از مجموعه خدمات همه افراد از رئیس جمهورمحترم تا وزیر خارجه ، تیم مذاکره کننده ، رئیس مجلس شورای اسلامی و همه افرادی که در این راه تلاش کردند حتی منتقدان برجام نیز تشکر کرد.... متأسفانه منتقدان گاهی از حد معمول فراتر رفتند و رئیس جمهور، دولت، وزیر خارجه و رئیس مجلس را به اموری منتسب کردند که از آن بَری بودند؛ البته انتقاد صحیح و سازنده بسیار مفید است و موجب توانمندی می شود و هرگاه با تأمل، درنگ و تفکر  پیش برویم به نتایج خوبی می رسیم اما تجاوز از حد اعتدال به ضرر است و موجب شقاق و تفرقه می شود.
جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ 4/8/94
* عزت، امنیت و اقتدار مردم با هیچ چیز قابل مقایسه و معارضه نیست و تیم مذاکره کننده نیز که فرزندان این ملت هستند به خوبی به این مسئله واقفند و باید مراقب فریبکاری و زیاده خواهی دشمن باشند.... مردم نمی پذیرند که حاصل سالها تلاش و مجاهده در راه دستیابی به دانش  و فناوري صلح آمیز هسته¬ ای با زیاده خواهی دشمن و فریبکاری آنان از بین برود.
 جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ 6/3/94
* انصافاً مقام معظم رهبری همچون همیشه در زمانی که گرد و غبار و فضای مه آلود در مقابل برخی رویه ها و روندهای جاری شکل گرفته بود در سخنانی صریح، صادقانه و عالمانه مسیر را برای مردم و مسئولان روشن کردند و سخنانشان درباره اقتصاد مقاومتی و مهمتر از آن درباره پرونده هسته ای و حمایتشان از تیم مذاکره کننده پاسخ روشنی به برخی افراط و تفریط ها در مسیر پرونده هسته ای و تعیین تکلیفی در این مسیر بود.... با تأکید بر اینکه تیم مذاکره کننده هسته ای باید حمایت شود و در عین حال در چارچوب خطوط قرمز نظام حرکت کند و با اشاره به حرکت مجلس شورای اسلامی در تعیین چارچوب قانونی براي مذاکرات هسته‎ای...تیم مذاکره کننده هسته ای نیز باید به پشت گرمی این حمایت ها بتوانند در پرونده هسته ای با مجاهدت و ایثار، اهداف و برنامه های نظام اسلامی را محقق کنند و با پایمردی در این مذاکرات که به تعبیر مقام معظم رهبری مهمتر از شروع مذاکرات است به فضل الهی به توفیق دست یابند.
جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ 3/4/94
* حضور گسترده مردم ایران در این راهپیمایی در بحث انرژی هسته ای نیز پیام روشنی برای غرب دارد و نشان می دهد که مردم مسلمان ما در مسئله انرژی هسته ای هم ایستادگی دارند.
راهپیمایی روز قدس مورخ 19/4/94
* زحمات خالصانه فرزندان این مرز و بوم در تیم مذاکره کننده قابل احترام است... مذاکرات هسته ای در طول سال ها، فراز و نشیب زیادی داشت و بویژه در دو سال اخیر بسیار حساس بود اما با تلاش تیم مذاکره کننده گام اول آن به نتیجه رسید و امیدواریم گام های بعدی نیز با استواری و پایمردی برداشته شود.
 جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ24/4/94
* پذیرش حق غنی سازی و فعالیت هسته ای صلح آمیز ایران از سوی آمریکا و کشورهای استکباری یک گام رو به جلو برای ایران بوده است.... موضوع هسته ای و توافق صورت گرفته یک مسئله ملی است و نباید به هنگام ارزیابی، غیرواقع بینانه و بر خلاف مصالح ملی سخن گفت بلکه باید با وفاق و همدلی از این مسئله به عنوان گامی رو به جلو و برای توسعه و پیشرفت کشور و مصالح ملی بهره گرفت... غرب هیچ گاه موضوع فعالیت هسته ای ایران و فعالیت سانتریفیوژها را از سوی جمهوری اسلامی ایران نمی پذیرفت و به صورت کاملاً ظالمانه در مقابل این حق مسلم ایران ایستاده بود اما اکنون این مسئله پذیرفته شده است و انکار این واقعیت و گفتن اینکه این توافق هیچ حاصلی برای ایران نداشته است انکار واقعیت و نگاهی بدبینانه به این توافق است.... از طرف ديگر جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات و توافق حاصل شده محدودیت های سنگيني را پذیرفته است که از آن جمله می توان درباره تعداد سانتریفیوژها، دامنه تحقیق و توسعه امور هسته ای و محدوديتهاي در مقام اجرا نام برد بنابراين در يك ارزيابي منصفانه هم بايد دستاوردهاي اين توافق از جمله شناخته شدن حق غني‌سازي ولو در عمل ملاحظه شود و هم محدوديت‌هاي پديد آمده... امیدواریم آمریکایی ها نیز از این پس درصدد جبران اشتباهات گذشته خود نسبت به مردم و کشور ایران برآیند و در رفتار خود تجدیدنظر کنند گرچه در همین روزهای اخیر نیز برخی صحبتها و اظهارنظرهای صورت گرفته در آمریکا نشان می دهد که گویا قرار نیست آنها در نگاه خود تجدیدنظر کنند تا آن جا که برخی ها در آمریکا گفته اند از اطلاعات به دست آمده حین بازرسی های هسته ای ایران می توان بعدها به منظور حمله احتمالی به این کشور استفاده کرد که این چنین سخنانی هر انسانی را بر می آشوبد.
جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ4/5/94
* شایعه سازی علیه اقدامات ایران از جمله انتشار اخباری مربوط به پارچین پس از توافق هسته‌ای، کاری غیرصحیح و خلاف توافق هسته ای است که آمریکایی ها نسبت به آن اقدام کردند.... مطابق فتوای مرجع و رهبر دینی کشورمان تولید، نگهداری و بكارگيري سلاح اتمی حرام است آمریکایی ها حتی پس از توافق هسته ای و با علم به فتواي مذكور به این مسئله دامن می زنند و جنجال رسانه ای به پا می‌کنند كه ما با توافق جلوي ساخت بمب اتمي را گرفته‌ايم و تلاششان این است که ایران هراسی را در منطقه ترویج دهند درحاليكه با وجود فتواي مذكور، كسي در ايران بدنبال سلاح هسته‌اي نبوده است كه با توافق بخواهند آن را منتفي سازند.
جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ 19/5/94
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: