مقام معظم رهبری :
شخص محترم رئیس قوه قضائیه، جناب آقای آملی، که بحمد الله از لحاظ فکر
و علم و نشاط کار و ابتکار و بسیاری ازخصوصیات مهم در مدیران کلان، برجسته
هستند.

تعداد بازدید: ۱۱۳۳
حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی، از جمله شخصیت‌های طراز اول کشور محسوب می‌شوند که از نخستین روزهای بروز فتنه 88 مواضع روشنی در قبال آن اتخاد نمود. مقابله با جریان فتنه در دیدگاه‌های ایشان جایگاهی درخور توجه دارد که بخشی از آن را برای علاقه‌مندان منتشر می‌کنیم.
کد خبر: ۳۹
13 February 2016     -     ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۰ تاریخ انتشار :
* تمام افراد و گروههاي سياسي كه در فتنه سال 88 و جريانات مربوط به دوران اصلاحات در مقام جانشين ساختن سكولاريسم بجاي آموزه‌هاي اسلام و قرآن بودند بايد بدانند كه آن دوران به سر آمده و ديگر نمي‌توانند سربرآورند چرا كه ملت ايران تفكرات اين عده را بر نمي‌تابد.
جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ 2/5/92
* به فتنه گران توصيه كردم و به يك معنايي اخطار كردم كه كار شما، خلاف امنيت كشور است و اخلال در امنيت ملي،‌جرم است. برخي اين صحبت را كه به نظر من صحبت كاملاً درستي بود و هنوز هم به آن معتقدم، اين را حمل بر اين كردند كه رئيس قوه قضائيه در يك جلسه عمومي يك عده‌اي را محكوم كرده است و اين با قضا به صورت عادلانه نيست.علي اي حال من در نهايت باز عرض مي كنم به همه كسانيكه نسبت به قوه قضائيه توقع خاصي ابراز كردند كه ما انشاء ا... با قاطعيت دنبال مي كنيم و آن كساني را كه عليه نظام اقدام كردند و عليه اصل مترقي ولايت فقيه هتاكي كردند و ساحت عاشوراي حسيني را مورد هتك قرار دادند، نسبت به ا ينها انشاء ا... عمل قاطعي خواهيم داشت. محدوديتي كه به لحاظ قانوني داريم ما را از قاطعيت در حكم باز نخواهد داشت و اين اطميناني است كه انشاء ا... به ملت شريف خواهيم داد و اميدواريم اين چنين هم عمل كنيم.
جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ13/10/88
* در همين فتنه اخير هم دستگاه قضايي با چالش‌هاي متعددي مواجه بود. كساني از ما توقع داشتند خيلي تند حركت كنيم. دستگاه قضايي را متهم مي‌كردند به بي‌عملي، به بي‌حركتي. اگر بخواهيم به حرف هركسي گوش كنيم دستگاه قضايي دچار چالش‌هاي جدي خواهد شد. واقع اين است كه دستگاه قضايي بايد به كار خودش مشغول باشد و مدار را حق و قانون و عدل و شرع بداند.  
سخنرانی در سازمان قضایی نیروهای مسلح مورخ28/11/88
* اخيراً 175 نماينده مجلس نامه نوشتند به رئيس قوه و مطالبي را ذكر كردند در آنجا گفتند كه چرا دستگاه قضا در برخورد با سران فتنه امروز و فردا مي‌كند؟ خيلي قابل تأسف هست كه كساني در مجلس امضا جمع كنند كه آقاي شاهرخي هم هستند بايد شهادت بدهند. امضا جمع كنند، تقريباً تعريض به قوه قضاييه كه در برخورد با سران فتنه امروز و فردا مي‌كند. ما هيچ امروز و فردا نكرديم . ما هم در شناخت فتنه، هم در شناخت سران فتنه، هم در جرم آنها، هم اعلام نظر كرديم ، هم نظر به روشني بيان كرديم و ترديدي هم نداريم، منتها قوه‌قضاييه در راستاي سياست‌هاي كلان نظام كار مي‌كند. همه قوا حسب اصل 57 قانون اساسي زير نظر رهبري كار مي‌كنند.
همایش سازمان ثبت مورخ 28/2/89
* مسأله اي كه فتنه‌گرها از سال پيش شروع كردند و متأسفانه اصلاً شروع كار فتنه‌گرها با يك دروغ خيلي بزرگ بود اين دروغ كه در انتخابات تقلبي صورت گرفته با اين كارشان را شروع كردند .در داخل و در خارج دروغهاي ديگري را به دروغهاي قبلي ضميمه مي‌كنند از جمله اين كه نامه مجعولي را به بنده انتساب داده‌اند. گرچه هركسي كه مضمون اين نامه را ببيند مي‌داند كه اين مجعول و دروغين است ولي در عين حال خود اين نشان مي‌دهد كه فتنه‌گرها به چه سخافتي افتاده‌اند ...
جلسه مسئولان عالی قضایی مورخ 25/7/89
* گاهي احساس مي‌شود يك هجمه‌هاي حساب شده‌اي به استقلال دستگاه قضايي متوجه مي‌شود و اين گلايه اين است كه ما واقعاً توقع‌مان اين نيست قوه قضاييه يك ركن اصلي اين نظام است مال شخصي هم نيست. يك آقايي بلند شده با احساسات خاصي نوشته كه شما چرا دستگاه قضايي در مورد سران فتنه كوتاهي مي‌كند من يكسال پيش به صراحت گفتم من اينها را مجرم مي‌دانم و آن هم چه جرمي اينها عليه امنيت كشور اقدام كردند عليه نظام اقدام كردند اما اين كه ما چرا نمي‌رسيم من در لفافه حرفم را گفتم ببينيد يك مصالح عمومي در نظام هست كه تشخيص دهنده‌اش هم بنده نيستم. من شنيدم يك روحاني بزرگواري رفته بالاي منبر در روز عاشورا توهين به قوه قضاييه كه قوه قضاييه تو بي عرضه‌ هستي كه به سران فتنه نمي‌رسي نه اين است كه مصلحت را تشخيص مي‌دهد اين طوري عجيب است واقعاً. مگر دستگير كردن 2، 3 نفر كاري دارد براي قوه قضاييه ... اين مسيري كه داريد مي‌رويد اشتباه است ظلم است.
دانشکده علوم قضایی مورخ 27/9/89
* من فکر می‌کنم این غیر منصفانه است اگر گفته بشود دستگاه قضایی در برخورد با فتنه‌گرها تسامح کرده. بحث سران فتنه یک بحثی است که در آن بحث مصلحت نظام به طور کلی مطرح است و تصمیم‌گیردر این جهت هم تنها من نمی توانم باشم. مصالح نظام یک وابستگی دارد به ولی فقیه و مطالبی که علی‌ای‌حال فراتر از تصمیماتی است که در دستگاه قضایی و قوه قضاییه گرفته می‌شود... اگر با برخی از سران فتنه شما برخورد می‌کردید، الان شده بودند امامزاده.
جلسه نخبگان و اساتيد با رييس قوه قضاييه در استان هرمزگان مورخ 20/11/89
* قوه قضاييه به حكم وظيفه ذاتي مسلما فتنه‌گران را تعقيب خواهد كرد و انشاالله در عين رسيدگي عادلانه به وضعيت آنان اجازه نخواهد داد سران فتنه با آن همه جهالت و ضلالت و تفرعن و حق‌كشي خود را در بوق‌هاي تبليغاتي دشمن قهرمان نشان دهند. از همه مي‌خواهيم كه اجازه دهند قوه قضاييه در چارچوب قانون و با تدبير و رعايت مصالح كلي نظام به اين حوادث رسيدگي كند و مطمئن باشند در اين كار، كوتاهي نخواهد كرد.
همايش قضات دادگستري استان تهران مورخ 28/11/89
* من هم مكرراً تذكر دادم بحث حرمت اشخاص است، حفظ حيثيت و آبروي اشخاص است، متأسفانه روش بدي در مطبوعات پيش آمده در رسانه‌ها، حتي در رسانه ملي من در جريان فتنه با اين‌كه بسيار شايد خودم مايل بودم كه افرادي كه در فتنه هستند اينها بايد آبرويشان برود چون همگامي كردند با كساني كه در خارج از كشور عليه ما داشتند كار مي‌كردند، عليه اصل نظام كار مي‌كردند ولي از وقتي كه من آمدم جلوي پخش تلويزيوني محاكمات دادگاه‌ها را گرفتم.
جلسه مسئولان عالي قضايي مورخ 8/4/90
* لكن اين را بدانيد دستگاه قضايي در جريان فتنه بسيار خوب عمل كرد. تمام بار اين قضيه به دوش دستگاه قضايي افتاد. هر كس اشتباه كرد بايد مجازات كار خودش را ببيند. رؤسايشان داستان ديگري دارند. برخي از اينها بر حسب فهم قضات ما اينها متنبه شدند كتباً نوشتند ما اشتباه كرديم. كار، كاري هم كه انجام دادند قابل مقايسه با مسئولينشان، رؤسايشان نيست. اينها را با يك مكانيزمي كه از دستگاههاي امنيتي ما اطلاعاتشان را مي‌گرفتيم نظرشان را مي‌گرفتيم خود دادستان هم چه در تهران چه در  جاهاي ديگري نظر خودش را مي‌داد محضر مقام معظم رهبري مطرح كرديم هر كدام كه پذيرفتند مورد عفو قرار گرفتند اينها افراد رده بالا نيستند. و من فكر مي‌كنم نظام جمهوري اسلامي آنچنان قدرت و متانت دارد كه اين مقدار عفوها در آن باشد هيچ اشكالي هم ندارد منتها دستگاه قضايي كار خودش را انجام داده ... عفو براي سيستم ديگري است. عفو مال مقام معظم رهبري است
درجمع دانشجويان دانشگاههاي سراسر كشور مورخ 14/6/91
* فتنه‌گران در هر لباسي بايد بدانند اگر از خطوط قانوني كشور تجاوز كردند و بخواهند با جنجال‌هاي سياسي از مسير انقلاب و مسير قانون اساسي عبور كنند، حتما با حماسه ديگري روبه‌رو خواهند شد.
جلسه مسئولان عالي قضايي مورخ 6/10/91
* اگر كسي به خودش جرات بدهد كه در مسير فتنه جديدي بخواهد گام بردارد، ان‌شاءا... همه برخورد قاطع و قانوني داشته باشند. ما مطمئنيم البته هم قوه قضاييه و هم نيروهاي انتظامي و امنيتي توجه دارند كه ديگر مجالي براي فتنه جديدي ندهند.
جلسه مسئولان عالي قضايي مورخ 25/2/92
* فتنه‌گران بدانند فضا براي فتنه‌گري مطلقا باز نيست و قوه قضاييه مقتدرتر از سابق و مقتدرتر از برخورد با جريان فتنه 88 ايستاده و اگر اين فتنه گران بخواهند قدم جلو بگذارند و از سنخ فتنه 88 و يا مثل آن را به نحو ديگري با تحركاتشان شروع كنند بدانند برخورد قضايي قطعي است.  
جلسه مسئولان عالي قضايي مورخ 10/7/92
* برخورد با فتنه وظیفه قوه قضاییه بود جریان فتنه بدانند ما فراموش نمی‌کنیم مسیر غلط آنها را و الان هم رصد می‌کنیم کارهایشان را این راه هم بدانند. لذا کمتر از این بازی گریها دربیاورند که بدانند هیچ نتیجه‌ای برایشان نخواهد داشت.
جلسه مسئولان عالي قضايي مورخ 8/8/92
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: